Jen pár dní před Vánocemi přišla smutná zpráva,
dne 11. prosince 2020 nás ve věku 67 let opustil po krátké nemoci prof. Ing. Jaromír Pištora, CSc.
Většina z nás si ho v posledních letech bude spojovat zejména s funkcí ředitele Centra nanotechnologií na VŠB – Technické univerzitě Ostrava, kde pracoval od roku 2010. Život Jaromíra Pištory byl propojen s vědou a výzkumem vlastně už od vysokoškolských studií, kdy v roce 1977 na Fakultě elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze získal inženýrský titul. Vzdělání si doplnil v roce 1984, obhájením doktroské práce v oboru Experimentální fyzika na Matemeticko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a stal se kandidátem věd. Docenturu v oboru Experimentální fyzika obhájil o sedm let později na stejné fakultě. A hned čtyři roky na to, v roce 1996 získal titul profesora na Hornicko-geologické fakultě VŠB – Technické univerzity Ostrava. Profesor Jaromír Pištora se vědecky angažoval zejména v optice a magnetooptice planárních a periodických struktur a v magnetické defektoskopii. Byl členem několika mezinárodních a tuzemských odborných společností - IEEE, SPIE, ICO-ČKO, FVS JČSMF a ČSSF a také odpovědným řešitelem několika mezinárodních vědeckých projektů a řady tuzemských grantů v rámci programů GAČR, MPO a MŠMT. Za svůj život se stal autorem a spoluautorem více než tří set padesáti publikací v časopisech a sbornících konferencí se zaměřením na magnetooptiku, fotonické krystaly, plazmoniku a vlnovedení. V aplikační sféře se orientoval na návrhy a realizace magnetických defektoskopů pro nedestruktivní diagnostiku a generátory magnetického pole. Profesní zkušenosti získával za svého života také během stáží na předních zahraničních výzkumných pracovištích, mimo jiné na Dalhousie University, Halifax v Kanadě, na Shizuoka University, Hamamatsu, v Japonsku a INSA Toulouse ve Francii, kde také předával své zkušenosti tamějším studentům jako hostující profesor.
„Pan profesor Pištora byl vzdělaný, laskavý a velmi lidský člověk, ochotný pomoci vždy, když bylo třeba. Měl perfektní přehled nejen o fyzice a nanotechnologiích, ale také o dalších oblastech života, zajímal se o modelářství. A navíc měl krásný smysl pro humor,“ vzpomínají na svého ředitele pracovníci Centra nanotechnologií, kde se profesor Pištora za roky svého působení zasloužil o jeho rozvoj a získal řadu projektů, díky kterým se na pracovišti pořídila moderní technika pro výzkumné i pedagogické účely. Byl příkladem nejen pracovníkům, ale také zejména mladým nadaným studentům v tuzemsku i v zahraničí.
Úmrtím profesora Pištory ztrácí vědecká a akademická obec významného, váženého a úspěšného odborníka a také milého a oblíbeného kolegu.
Čest jeho památce!
Zaměstnanci Centra nanotechnologií VŠB-TUO.