Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2022!

16. ročník Chemie na hradě

Popularizační akce na Slezskoostravském hradě již po šestnácté nabídla zajímavý program nejen pro žáky a studenty základních a středních škol.

Chemie a další přírodní vědy na Slezskoostravském hradě, jejíž 16. ročník se uskutečnil po covidové pauze v tradičním červnovém termínu, opět celý den popularizovala chemii a dalších přírodní a technické vědy. Tuto akci pravidelně pořádá Česká společnost chemická Ostrava ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Ostravské univerzity, Fakultou materiálově-technologickou VŠB-TUO a Střední průmyslovou školou chemickou akademika Heyrovského Ostrava. Pravidelným tvůrcem programu je také Centrum nanotechnologií VŠB-TUO.  Počasí akci přálo a na hrad dorazilo přibližně 2 200 návštěvníků. Lákadlem pro žáky a studenty základních a středních škol, ale i pro širokou veřejnost byly chemické soutěže, pokusy, ukázky a technické hry. Hlavním cílem celého programu bylo přiblížit návštěvníkům chemii, přírodní a technické vědy zábavnou formou.

Ve stáncích chemiků mohli návštěvníci shlédnout množství atraktivních pokusů, které měly za úkol rozšířit jejich teoretické i praktické znalosti.

Bohatý a zajímavý program si pro návštěvníky připravilo i Centrum nanotechnologií CEET, VŠB-TUO. Kolegové návštěvníkům předvedli fotoluminiscenci nanočástic, fotoaktivitu nanočástic, kterou lze využívat při samočištění fasád budov nebo jejich restaurování. Dále se mohli dozvědět, co to je dilatační kapalina, která s rychlostí deformace snižuje svou viskozitu. Když tedy zvyšujeme rychlost, se kterou ji deformujeme, získává vlastnosti pevné látky. Tyto její vlastnosti si návštěvníci mohli vyzkoušet na vlastní kůži. Velkým lákadlem byla také zábavná pyrotechnika v podobě pokusu Faraonových hadů.

Vloženo: 29. 6. 2022
Útvar: 9360 - Centrum nanotechnologií