Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 28. 2. 2023!

Centrum nanotechnologií letos slaví 15 let od založení

Centrum nanotechnologií letos slaví 15 let od založení
Centrum nanotechnologií, dnes jedna ze součástí Centra energetických a environmentálních technologií (CEET) VŠB-TUO, si letos připomíná 15 let od svého vzniku. Pochlubit se může nejen jedním z nejlepších publikačních výkonů na univerzitě, ale například i kvalitními absolventy studijního programu Nanotechnologie, který byl právě v tomto centru akreditován jako první v tuzemsku.

Mezi hlavní směry výzkumu Centra nanotechnologií patří syntéza a charakterizace nanomateriálů a nanokompozitů, aplikace nanotechnologií a pokročilých materiálů a jejich environmentální bezpečnost, nanofyzika, magnetooptika, plazmonika a spintronika a molekulární modelování a simulace. Disponujeme špičkovým moderním vybavením, spolupracujeme s průmyslem, tuzemskými i zahraničními univerzitami a ústavy. Nabízíme rovněž služby akreditované laboratoře,“ představuje současnost centra se zhruba čtyřmi desítkami zaměstnanců jeho ředitelka Daniela Plachá.

Ačkoliv vysokoškolský ústav s názvem Centrum nanotechnologií byl založen v roce 2007, historie instituce je ještě mnohem starší. Začíná v roce 1992 založením Centrální analytické laboratoře na Vysoké škole báňské. Tehdejší pracoviště vedené Zdeňkem Weissem bylo díky evropskému projektu PHARE vybaveno v té době nejmodernějším zařízením, laboratoř byla určená zejména pro analýzy vzorků ze životního prostředí. Větší příklon od servisní k výzkumné činnosti znamenal přerod laboratoře ve vysokoškolský ústav. Ten vznikl v roce 2003 pod názvem Vysokoškolský ústav chemie materiálů a jeho doménou bylo především studium jílových minerálů s nanometrickou strukturou. 

V  této oblasti jsme patřili k tuzemské špičce. Jílové minerály se dají snadno vytěžit v přírodě a modifikací jejich struktury lze získat velmi zajímavé materiály. At už se jedná o sorbenty, katalyzátory, mezivrstvé reaktory či nosiče léčiv,“ připomněla Plachá.

Tento výzkum rozvíjela i Pavla Čapková, od roku 2005 nová ředitelka ústavu. Právě za jejího vedení se vysokoškolský ústav přejmenoval na Centrum nanotechnologií a byl akreditován, jako první v tuzemsku, studijní program Nanotechnologie. Nejprve pro bakalářské a magisterské a následně i pro doktorské studium.  Nové příležitosti pro mladé vědce a výzkumníky, např. podporou doktorského studijního programu Nanotechnologie pod dvojím vedením, tzv. „double degree“ studium ve spolupráci s vysokými školami ve Francii, USA a Kanadě, budoval Jaromír Pištora, který stál v čele Centra nanotechnologií od roku 2010. Vloni v březnu jej vystřídala současná ředitelka Daniela Plachá, která plánuje další rozvoj výzkumných aktivit. V lednu loňského roku se navíc Centrum nanotechnologií spolu s dalšími ústavy integrovalo do nového vysokoškolského ústavu – CEET.

V porovnání s ostatními vědeckými centry zaměřenými na nanotechnologie jsme se v minulosti velmi výrazně věnovali studentům a jejich vzdělávání. To sice trochu přibrzdilo náš vědecký výkon, ale zase se můžeme pochlubit řadou kvalitních absolventů. Nyní byla výuka převedena na fakultu, a i když se do ní stále zapojujeme, otevírá se velký prostor pro vědeckou práci. Ačkoliv například náš publikační výkon byl v přepočtu na zaměstnance v rámci VŠB-TUO hodnocen jako jeden z nejlepších, určitě je co zlepšovat. Očekáváme, že i díky zapojení se do CEET se spolupráce více rozvine a jako větší pracoviště budeme úspěšnější například i v grantových soutěžích,“ uzavřela Plachá, která hodlá výzkumníky motivovat ke kvalitnímu základnímu i aplikovanému výzkumu v oblasti nanomateriálů, nanotechnologií a materiálového výzkumu. Vzhledem k tomu dochází i k posilování týmů, například o skupinu Radka Zbořila, který mimo jiné opakovaně figuruje v seznamu nejcitovanějších vědců světa vydávaném americkou společností Clarivate Analytics.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: Petr Havlíček
Grafické zpracování: Vladimír Ochman

Vloženo: 28. 2. 2022
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9360 - Centrum nanotechnologií
Zpět